HJEM

                                         

Links og litteraturliste
Indholdsfortegnelse
Fanøs historie
Fakta om Fanø
Lokalhistorisk forening
Tema
Fanø i sejlskibstiden

Skrånbjerg på Fanø 
 
Skrånbjerg på Halespidsen. Angivet til 14 meters højde, men det er den nu ikke mere.

Alle tre toppe er "udhulede" af betonbunkere til luftværnskanoner. Der er nogen uenighed mellem de forskellige forfattere af skrifter om befæstningen. I et af hæfterne angives batteriet at være Flak 37, som bestod af 88 mm flakkanoner. Tallet 37 stod for typen af datatransmissionssystemet, affutagen m.m. I et andet hæfte, der dog mest handler om Esbjergs forsvar og i øvrigt virker mere amatøragtigt for Fanøs vedkommende, angives disse flakkanoner at være 3,7, altså 37 mm. En original tysk optegnelse viser dog, at de tre bunkere var bestilt og måske også bygget til 3,7 cm flak, men måske er fundamenterne ens for disse to slags kanoner?

Da jeg selv har set og hørt disse kanoner i aktion i foråret/vinteren 1945 under en luftalarm, hvor en kammerat og jeg havde skulket fra søndagsskolen, og tilfældigvis befandt os på Sdr. Engvej, hvor der dengang var frit udsyn over Vigen, og hvor vi i ro og mag kunne overvære en større overflyvning af hjemvendende allierede bombefly, mener jeg, at disse kanoners hule drøn sammenholdt med hele anlæggets størrelse rimer bedst med, at det har været 88 mm flakkanoner. Den type kanoner var en af krigens bedste og mest anvendelige, idet de kunne bruges både mod luftmål, som haubitser og endelig som panserkanon. De havde en rækkevidde på ca. 15 km. som haubitser.

For at berolige ældre læsere, vil jeg skyndsomst tilføje, at vi begge bar "stålhjelme" i form af et par gamle gryder; vi havde formentlig været i gang med at lege krig, da luftalarmen kom.

I øvrigt kom jeg selv til at skyde med 40 mm kanon, da jeg var i søværnet ca. 20 år senere; deraf sammenligningsgrundlaget.

Den nordøstlige af disse bunkere fik under orkanen 03.dec.1999 blotlagt den nordlige side, så hele halespidsen har nu fået et unaturligt, hærget udseende. Sandsynligvis vil den næste større stormflod gnave endnu mere af sandet bort fra halespidsen. Derefter kommer de to nordligste bunkere sikkert til at stå helt frit.

Hvis kysten følges videre avet om, er der ingen højdepunkter, før man kommer helt om på vestkysten, bortset fra de tre bunkere med (37mm) luftværnskanoner nord for Pakhusbanken, men de er jo ikke naturlige "bjerge". Nogle hundrede meter sydøst for disse bunkere kan man stadig se spor fra tidligere krige, nemlig rester af en skanse fra 1808 og 1864.


 

Tilbage Fremad