![]() |
Skibsdata |
|
Navn |
Cingalese |
Drægtighed KL |
|
Hjemsted |
Nordby |
Brutto tons |
711 |
Type |
Bark |
Netto tons |
664 |
Kendingsbogstaver |
NGTW |
Længde |
186,9 |
Byggeår |
1869 |
Bredde |
32,3 |
Bygmester |
Dybde |
17,0 |
|
Byggested |
Glasgow |
Forhudning |
|
|
|
Bygget på |
Jern |
Skibsfører(e) |
Ført |
Reder(e) |
Reder for |
Niels Jørgen Thomsen, Hans Th. Sørensen, Lauritz Harrebye og Poul Harreby Thomsen |
1890 - 1904 |
A/S Peder Nielsen Harreby, Nordby |
1890 - 1904 |
Jernbarken ”Cingalese” blev søsat i Glasgow 1869. Det indkøbtes fra Melbourne i 1890 for 5000 £ af et rederi i Nordby ved Peder Nielsen Harreby.
Cingalese lastede i april 1892 i Calcutta, Indien til Vestindien og afsejlede 4. maj 1892. 187 dage senere ankom det til Santa Pedro fra St. Pierre og fortsatte siden til Kingston, Jamaica, hvor resten af ladningen fra Calcutta lossedes.
Den 21. februar 1895 afsejlede skibet fra Sunderland lastet med kul bestemt til Santos, hvortil det ankom 4. april 1895. Santos var dengang en af de mest usunde havne, der fandtes. Den gule feber eller, Santos-feberen" gjorde det af med utallige søfolk under skibenes ophold i denne usunde havn. Medens ”Cingalese” lå der, døde kaptajn Niels Jørgen Thomsen samt 4 mand af besætningen af feberen. Resten af besætningen sendtes op i bjergene til Sao Paulo for at undgå feberdøden. Skibets 1. styrmand, Hans Th. Sørensen, overtog efter kaptajn Thomsens død førerposten, og den 17. maj afsejlede man igen fra Santos til Punta Arenas, som nåedes efter 90 dages rejse den 17. august 1895.
I Punta Arenas indtoges en last cedertræ til Bremen. Den 11. november 1895 var man tillastet, og en rejse, som både skulle blive lang og besværlig, kunde påbegyndes. Under Kap Horn mødte ”Cingalese” svære storme og drev herunder helt ned i den faste is, inden det efter en måneds forløb lykkedes at komme rundt Hornet. Tre gange på rejsen over Atlanterhavet måtte man have båd i vandet for at søge hjælp for proviant, som næsten var sluppet op.1. gang fik man hjælp fra en tysk damper, anden gang fra en svensk bark, og tredje gang fik man lidt frisk proviant fra en fisker i Biscayabugten, og med en rejse på 194 dage, efter at have anløbet Falmouth i begyndelsen af maj 1896, nåede Fanø-barken endelig Bremen den 23. maj 1896.
I 1897 var ”Cingalese” i New York og afsejlede derfra den 10. februar til East London, en rejse, som udførtes på 63 dage. Den lille bark var under normale forhold en ganske god sejler. Den siges en gang at være løbet forbi den berømte clipper ”Cutty Sark”.
I juli1904 solgtes skibet til P.A. Kvaase, Kristianssand og blev senere på en rejse fra Mozambique til Hamburg forladt af besætningen i Det Indiske Ocean.
Kilde: K. Kannegaard, F. Holm-Petersen + Schneider